Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SYNOT už nedá peníze českému fotbalu. Hurá!

22. 01. 2016 0:25:43
Desetimiliardový holding SYNOT již nebude sponzorovat český fotbal. Dává si vlastní gól a my můžeme začít slavit.

Dne 21. ledna 2016 skupina SYNOT oznámila, že odstupuje od partnerství s českou nejvyšší fotbalovou ligou, do dnešního dne zvanou SYNOT liga. Jako oficiální důvod firma v tiskové zprávě uvedla následující: „V důsledku legislativních změn skupina SYNOT utlumí většinu svých sponzorských a reklamních aktivit v oblasti prvoligového sportu v České republice. Legislativní změny mají totiž na skupinu zásadní dopad. Skokové navýšení daní v oblasti loterního průmyslu znamená pro skupinu v České republice ztrátu ve výši stovek milionů korun. S těmito finančními prostředky přitom bylo počítáno právě v oblasti marketingu a podpory sportu.” Konec citace.

Co SYNOT legislativními změnami, které je donutily utnout penězovod do fotbalu, myslí? Jde o novelu zákona o zdanění hazardu. Ta vstoupila v platnost na začátku tohoto roku a hazardním firmám včetně SYNOTu navýšila odvod z částek, které gambleři prohrají na automatech v hernách. Z 20 na 28 procent. Právě automaty jsou core business uherskohradišťského gigantu. Skupina se sice živí také provozem online sázení na sport, servisem BMW vozů nebo provozem hotelů a lyžařského areálu, žádná z těchto podpůrných větví SYNOTu nepřináší a nepřinesla více prostředků, než klasické automaty.

Bude na meruny?

Proč slavit fakt, že česká nejvyšší fotbalová soutěž přišla o hlavního sponzora? Za co budeme v Čechách kopat? Mám snad radost, že český fotbal nyní zůstane bez peněz a v ohrožení? Nikoliv. Mám radost z toho, že česká široká veřejnost, včetně české mládeže, již nebude při jakémkoli kontaktu s hojně sledovaným českým fotbalem vídat logo automatové firmy. Že jí nebude název “SYNOT liga” podsouvat, že hazard, a zvláště pak ten tvrdý, který v ČR negativně postihuje život 500 000 obyvatel, je něco běžného, normálního, a že patří do každodenního života. "Zakopej si s klukama, pak si zajdi do herny".. Dědkům na stadionech, kteří se tam chodí vyřvat vzteky, protože jsou doma pod pantoflem, je součet patologických hráčů, a lidí v riziku pádu do něj, zcela lhostejný. Většinová společnost by ale měla mít na zřeteli, jaké škody herny v Česku páchají, a že by ve veřejném dění měly být ostrakizovány. Pro dědky na stadionech na Slovácku je majitel SYNOTu Ivo Valenta štědrý mecenáš a vážená osoba, kterou jsou schopni navolit si do Senátu ČR. Povedlo se jim to. Pro zbytek lidí by to měl být člověk, který finančně profituje z lidské závislosti a zlomeček, co na hernách vydělá, pak pustí do sportu. Poté si to demonstrativně rozmyslí.

Druhým důvodem, proč kvůli odchodu SYNOTu z české fotbalové ligy nepláču je fakt, že tato nejvyšší soutěž si nového titulárního sponzora opatří. Je to vážená a velmi viditelná forma sponzorství, a já doufám, že to tentokrát bude firma, která nepodniká v hazardu, alkoholu nebo tabákových výrobcích. Podle předsedy Ligové fotbalové asociace Dušana Svobody se nejvyšší fotbalové soutěži podaří sponzoring Iva Valenty nahradit. Českému rozhlasu řekl následující: „Výpadek by to byl pro ligu tehdy, kdyby se pozice titulárního sponzora nepodařila obsadit. To je ale varianta, se kterou nepočítám. Už o tom jednáme a nevidím důvod, proč by po skupině Synot neměl být hlavním partnerem někdo další,“ prohlásil.

Afekt v centrále českých heren

Celá kauza má rukopis afektovaných rozhodnutí Ivo Valenty a tisková zpráva SYNOTu opět vypadá, že jí rozčílený napsal sám. Pokračuje tak v dalším nátlaku na české zákonodárce a pokouší se na svou stranu dostat část veřejnosti. Rok 2016 má totiž pro hazard být jedním z nejhorších v historii. Parlament se chystá projednat a schválit zcela nový zákon o hazardu, který počet kamenných heren v naší zemi poníží více jak o polovinu. Navíc zavede sérii opatření, které herny budou muset dodržovat. Nová pravidla mají předcházet rozvoji nemoci patologické hráčství v české společnosti, na kterou stát finančně mohutně doplácí několikanásobkem toho, co ročně z heren do rozpočtu přijme. Zákon má významně osekat příjmy všech hazardních firem. Dost možná v důsledku přijetí zákona SYNOT opustí své aktivity v České republice a přesune se jinam. Oblast působnosti skupiny by se tak zúžila na 11 států, než si za ČR najdou náhradu. Ivo Valenta ostatně dlouhodobě mluví o přesunu jeho automatů na válkou zhuntovaný Balkán. I tam mu doufám bude nakonec zákonodárci naznačeno, že není vítán.

Autor: Václav Pištora | pátek 22.1.2016 0:25 | karma článku: 36.03 | přečteno: 3003x

Další články blogera

Václav Pištora

Odstřelí Babiš kvůli EET českého odborníka na závislosti?

Přijetí elektronické evidence tržeb vázne. Koho všeho je ministr financí schopen zničit, aby urychlil její přijetí? Andrej Babiš přenáší predátorské chování ze svých firem do české politiky. A to není dobře.

1.2.2016 v 18:00 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 787 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Mirka Švarcová

Když žena jen vychovává děti

"To víš, holka, doba pokročila, chceme si vydělat svoje prachy, mít pěkný kozy a vůbec..nechceme sedět doma a čekat na mužíčka než nám přinese nějakou tu korunu, za kterou nakoupíš jídlo, zaplatíš dětem plíny a konec."

25.7.2017 v 17:41 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 121 | Diskuse

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 112 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 531 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 858 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 561 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1516

Věnuji se problematice hazardních her a jejich dopadu na společnost. Dále také o zvelebování veřejného prostoru netradičními instalacemi.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.